Jesień to sezon depresji. Wiele osób, jak co roku, będzie w tym okresie odczuwać pogorszenie nastroju i samopoczucia czy przemęczenie.
Tych objawów nie warto lekceważyć, bo co 10 osoba może cierpieć z powodu depresji sezonowej. Na co zwrócić uwagę i kiedy warto udać się na konsultację do specjalisty?
Jakie objawy powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę:
- Chroniczne przemęczenie – brak ochoty na jakiekolwiek wyjścia, kontakty, nawet na te aktywności, które normalnie sprawiają Ci przyjemność. Dodatkowo towarzyszące tej niechęci bóle pleców, kręgosłupa, karku lub głowy.
- Wzmożony apetyt często skutkujący niespodziewanie szybkim przyrostem wagi. (Rzadziej, ale zdarza się, że depresji sezonowej towarzyszy brak apetytu.)
- Niepokój i lęk – nieustannie towarzyszące Ci poczucie niepokoju, którego przyczyny nie sposób dojść. Oraz związane z odczuwaniem lęku problemy z zasypianiem i nadmiernym stresem.
- Wahania nastroju – problemy emocjonalne, nienaturalnie szybkie zmiany nastroju z radosnego na smutny, rozdrażnienie i zdenerwowanie.
Jeśli wraz z nadejściem jesieni zaczniesz dostrzegać u siebie niektóre z tych objawów, działaj od razu. Zacznij od poprawy diety. Zaplanuj na okres jesieni i zimy uczestnictwo w aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność, np. tańce, joga, czy warsztaty artystyczne. Idź na masaż lub na saunę.
Jeśli jednak w okresie jesienno-zimowym dostrzeżesz u siebie regularnie pojawiające się wszystkie lub wybrane objawy z listy powyżej, nie czekaj, zgłoś się na konsultację do psychologa.