Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

depresja-sezonowa-objawy

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Jesień to sezon depresji. Wiele osób, jak co roku, będzie w tym okresie odczuwać pogorszenie nastroju i samopoczucia czy przemęczenie.

Tych objawów nie warto lekceważyć, bo co 10 osoba może cierpieć z powodu depresji sezonowej. Na co zwrócić uwagę i kiedy warto udać się na konsultację do specjalisty?

Jakie objawy powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę:

  1. Chroniczne przemęczenie – brak ochoty na jakiekolwiek wyjścia, kontakty, nawet na te aktywności, które normalnie sprawiają Ci przyjemność. Dodatkowo towarzyszące tej niechęci bóle pleców, kręgosłupa, karku lub głowy.
  2. Wzmożony apetyt często skutkujący niespodziewanie szybkim przyrostem wagi. (Rzadziej, ale zdarza się, że depresji sezonowej towarzyszy brak apetytu.)
  3. Niepokój i lęk – nieustannie towarzyszące Ci poczucie niepokoju, którego przyczyny nie sposób dojść. Oraz związane z odczuwaniem lęku problemy z zasypianiem i nadmiernym stresem.
  4. Wahania nastroju – problemy emocjonalne, nienaturalnie szybkie zmiany nastroju z radosnego na smutny, rozdrażnienie i zdenerwowanie.

Jeśli wraz z nadejściem jesieni zaczniesz dostrzegać u siebie niektóre z tych objawów, działaj od razu. Zacznij od poprawy diety. Zaplanuj na okres jesieni i zimy uczestnictwo w aktywnościach, które sprawiają Ci przyjemność, np. tańce, joga, czy warsztaty artystyczne. Idź na masaż lub na saunę.
Jeśli jednak w okresie jesienno-zimowym dostrzeżesz u siebie regularnie pojawiające się wszystkie lub wybrane objawy z listy powyżej, nie czekaj, zgłoś się na konsultację do psychologa.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij