Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

leczenie alkoholizmu

Urwany film po alkoholu – zaniki i utrata pamięci u alkoholika

Tzw. urwany film to częsty efekt spożycia dużej ilości alkoholu. Dlaczego występuje utrata świadomości i zanik pamięci po alkoholu? Wyjaśniamy w tym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Zaniki pamięci po alkoholu: dlaczego występują?

Alkohol to substancja, która po dostaniu się do układu pokarmowego, jest wchłaniana do krwi. Częściowo przenika do mózgu. Tak zwany urwany film jest wynikiem oddziaływania alkoholu na hipokamp. Hipokamp jest częścią mózgowia, odpowiadającą za procesy pamięciowe i odczuwanie emocji. Alkohol zaburza aktywność elektryczną neuronów hipokampu – zmniejsza liczbę przesyłanych impulsów między komórkami nerwowymi. To z kolei wpływa negatywnie na zapamiętywanie zdarzeń, ale nie niszczy wspomnień sprzed spożywania alkoholu. Tak więc najczęściej nie pamięta się tego, co miało miejsce w trakcie i po spożyciu dużej ilości alkoholu. Ze względu na to, że mózg nie utrwalił tych chwil, nie można w żaden sposób ich odzyskać, przypomnieć sobie.

Po jakiej ilości alkoholu następuje utrata świadomości? Kto jest na nią najbardziej narażony?

Nie ma konkretnej dawki alkoholu, po której na pewno nastąpi utrata świadomości. To zależy od wielu czynników, takich jak np. masa ciała, spożywany pokarm, stan zdrowia. „Urwaniu filmu” sprzyjają:

  • picie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie;
  • picie na pusty żołądek;
  • picie w stanie odwodnienia;
  • łączenie alkoholu z niektórymi lekami czy narkotykami.

Częsta utrata pamięci po alkoholu

Zaniki pamięci u alkoholika występują częściej niż w przypadku osób pijących alkohol okazjonalnie. Wyniszczony organizm alkoholika jest znacznie bardziej podatny na toksyczne działanie alkoholu. Upośledzeniu nie ulega jedynie pamięć krótkotrwała, ale także długotrwała. Częste picie alkoholu obniża zdolność przekształcania informacji z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej. Regularne zaniki pamięci są jasnym sygnałem rozpoczynającego się problemu alkoholowego. Tym samym jest to sygnał, by rozpocząć działania zapobiegawcze.

Nadużywasz alkohol i nie potrafisz nad tym zapanować? Sięgnij po pomoc już teraz — im wcześniej, tym lepiej! W naszym ośrodku Polana pracują specjaliści, którzy wielu osobom pomogli wyjść z nałogu. Skontaktuj się z nami!

„Polana” to prywatny ośrodek, który oferuje odpłatną terapię uzależnień. Specjalizujemy się w leczeniu: alkoholizmu, lekomanii, narkomanii, współuzależnienia, seksoholizmu, uzależnienia od komputerów i Internetu oraz wielu innych przypadłości.
Nie jesteś pewny/a, czy powinieneś/powinnaś podjąć leczenie? Skontaktuj się z nami, nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij