Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

leczenie alkoholizmu

Bezsenność po alkoholu – wpływ picia na sen

„Po alkoholu nie mogę spać”. Znasz to uczucie? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, czym jest bezsenność alkoholowa. Podpowiadamy także, co zrobić, by ułatwić sobie zasypianie.

Wielu pacjentów mówi naszym specjalistom: „Nie mogę spać po alkoholu”. Problemy ze snem po alkoholu występują bardzo często. W poniższym wpisie przedstawiamy, dlaczego napoje procentowe i dobrej jakości odpoczynek nie idą w parze.

Bezsenność po alkoholu

Alkohol kojarzy nam się ze środkiem, który usypia. Odpowiada za to jego działanie hamujące ośrodkowy układ nerwowy. Skąd więc bierze się brak snu po alkoholu? Choć napój alkoholowy może pomóc w zaśnięciu, ma negatywny wpływ na kolejne fazy snu. Przez to następnego dnia człowiek budzi się zmęczony, ma obniżony nastrój oraz gorszą koncentrację.

Wiele przypadków uzależnienia od alkoholu ma swój początek w próbach przezwyciężenia bezsenności. Warto jednak mieć świadomość, że alkohol pomaga w zasypianiu tylko doraźnie. Długotrwałe spożywanie alkoholu skutkuje poważnym pogorszeniem jakości snu. Może także pogłębić zaburzenia snu i prowadzić do przewlekłej bezsenności, którą trudno wyleczyć.

Bezsenność może być także objawem zespołu abstynencyjnego. Nasila się po odstawieniu alkoholu, utrudniając tym samym terapię alkoholową.

Sposoby na bezsenność po alkoholu

Zadbaj o warunki sprzyjające dobremu snu. Wywietrz sypialnię przed położeniem się do łóżka oraz upewnij się, że temperatura w Twojej sypialni oscyluje między 18 a 21 stopniami C. Nie kładź się, jeśli nie czujesz się zmęczony i senny. Leżenie i myślenie o zaśnięciu może pogłębiać problem. Postaraj się, by łóżko służyło Ci jedynie do takich aktywności jak sen i życie seksualne. Wyrób w sobie także rutynę — kładź się i wstawaj o tej samej porze, nawet w dni wolne od pracy. Unikaj drzemek w czasie dnia. Przed snem unikaj aktywności, które mogą utrudniać Ci zasypianie, są to na przykład:

  • Jedzenie ciężkostrawnych posiłków;
  • Spożywanie produktów zawierających kofeinę;
  • Palenie papierosów;
  • Patrzenie w źródła światła niebieskiego (telewizor, komputer, telefon i wszelkie inne ekrany).

Borykasz się z uzależnieniem i masz problem z zasypianiem po alkoholu? Zapraszamy do Ośrodka Polana. To miejsce, w którym otrzymasz profesjonalną pomoc.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij