Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

depresja-leczenie-warszawa

Uzależnienia a zespół amotywacyjny

Obojętność, apatia, brak zainteresowania sprawami, które kiedyś były ważne – to niektóre objawy zespołu amotywacyjnego. Specjaliści od lat łączą je z uzależnieniem. Czy narkotyki wpływają na chęć do życia? Przeczytasz o tym w dalszej części tekstu.

Czym jest zespół amotywacyjny?

Zespół amotywacyjny to stan apatii i braku motywacji. Cechuje go obojętność, bierność i utrata zainteresowania ważnymi kiedyś dla danej osoby sprawami. Zespół ten różni się od depresji. Osoba, u której objawia się ten stan nie jest smutna ani niespokojna, tylko znudzona i niezainteresowana. Oczywiście odróżnienie tych chorób jest trudne, niektóre objawy mogą być do siebie zbliżone, dlatego diagnozę trzeba pozostawić ocenie psychoterapeuty. Im szybciej diagnoza zostanie postawiona, tym lepiej dla chorego, ponieważ konsekwencje tego stanu mogą być poważne – prowadzą do utraty tego, co kiedyś było naszą istotą – ideałów, pasji, ambicji, a nawet pracy i rodziny.

Czy uzależnienie wywołuje zespół amotywacyjny?

Przyczyny tego stanu są niejasne. Niektórzy uważają, że może to być związane ze zmianami w substancjach chemicznych mózgu lub hormonach związanych ze starzeniem się. Inni uważają, że to uzależnienie – a dokładniej regularne, długotrwałe palenie marihuany – wywołuje syndrom amotywacyjny. Łączony jest on również z uzależnieniem od gier komputerowych i Internetu oraz uzależnieniem od alkoholu czy dopalaczy. Przeprowadza się wiele badań w tym zakresie, jednak wciąż czekamy na całkowicie jednoznaczne odpowiedzi.

Czy syndrom amotywacyjny można leczyć?

Tak, syndrom ten można leczyć, jednak wiąże się to z równoczesnym leczeniem uzależnienia. Pierwszy krok to oczywiście całkowite odstawienie marihuany lub innego środka powodującego uzależnienie. Jeśli chodzi o zespół amotywacyjny leczenie to głównie psychoterapia, która powinna pomóc osobie uzależnionej walczyć z nałogiem, jak i z objawami zespołu amotywacyjnego. Uzupełnieniem terapii grupowej lub indywidualnej terapii behawioralno-poznawczej może być leczenie farmakologiczne. Chorym – w zależności od stanu psychicznego – najczęściej podaje się leki przeciwdepresyjne lub medykamenty odpowiadające za motywację, np. te, które odpowiadają za uwalnianie hormonów szczęścia.

Niestety, tak samo jak często nie jesteśmy w stanie wskazać dokładnych, jednoznacznych przyczyn depresji, tak samo nie znamy dokładnych przyczyn występowania syndromu amotywacyjnego. Nasz mózg i nasza psychika skrywają jeszcze przed nami wiele tajemnic. Na szczęście, biorąc pod uwagę rozwój psychologii i psychiatrii, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, możemy mieć nadzieję, że będziemy odkrywać kolejne tajemnice zgłębione w zakątkach naszego mózgu.

Ty lub bliska Ci osoba zmagacie się z zespołem amotywacyjnym? Zapraszamy do Ośrodka Polana, gdzie dostaniecie profesjonalną pomoc.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij