Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

leczenie alkoholizmu

Schizofrenia alkoholowa – objawy

Schizofrenia i alkoholizm często występują razem. Czym jest schizofrenia alkoholowa i jakie są jej objawy? Dowiedz się, jaki wpływ na psychikę ma alkohol. Zapraszamy do lektury!

Schizofrenia a alkohol

Jest kilka teorii starających się wyjaśnić częste współwystępowanie schizofrenii i alkoholizmu. Jedna z nich mówi, że chorzy na schizofrenię sięgają po alkohol, by łagodzić objawy psychotyczne choroby. Nie ma jednak ona potwierdzenia w badaniach. Inna teoria z kolei wyjaśnia, że podwyższone ryzyko uzależnienia od alkoholu wśród chorych na schizofrenię spowodowane jest ograniczonym rozwojem poznawczym i ubóstwem.

Czym jest schizofrenia po alkoholu?

Schizofrenia alkoholowa, nazywana także psychozą alkoholową, to stan zaburzeń psychotycznych, spowodowany nadmiernym spożywaniem alkoholu. Spożywany alkohol nie pozostaje bez wpływu na ludzki układ nerwowy. Podczas epizodu psychozy pacjenci wyjątkowo nieprawidłowo postrzegają rzeczywistość. Nierzadko powiązane są z tym zaburzenia psychotyczne, takie jak np.: urojenia, omamy.

Schizofrenia alkoholowa – objawy

  • omamy – najczęściej słuchowe, ale mogą dotyczyć więcej niż jednego zmysłu;
  • urojenia paranoidalne/prześladowcze;
  • trudności w rozpoznawaniu osób;
  • zaburzenia psychomotoryczne – pobudzenie/osłupienie;
  • wahania nastroju.

Ostra psychoza alkoholowa

Ostra psychoza alkoholowa, zwana inaczej delirium tremens, pojawia się w okresie przerwy od intensywnego picia. Uzależniony na początku odczuwa strach, drży jego ciało, cierpi na bezsenność. Później pojawiają się omamy, przywidzenia, a nawet napady padaczkowe i zaburzenia rytmu serca. To stan niebezpieczny dla życia, jego leczenie powinno przebiegać w szpitalu.

Mierzysz się z problemami, którym sam nie potrafisz stawić czoła? Nie bój się poprosić o pomoc! Specjaliści z Ośrodka Polana pomogli już wielu osobom, które straciły nadzieję. W naszym ośrodku uzależnień zajmujemy się nie tylko alkoholizmem, ale także: współuzależnieniem, narkomanią, lekomanią, seksoholizmem, depresją, uzależnieniem od hazardu czy Internetu. Ty bądź bliska Ci osoba potrzebujecie wsparcia? Zapraszamy do kontaktu.

„Polana” to prywatny ośrodek, który oferuje odpłatną terapię uzależnień. Specjalizujemy się w leczeniu: alkoholizmu, lekomanii, narkomanii, współuzależnienia, seksoholizmu, uzależnienia od komputerów i Internetu oraz wielu innych przypadłości.
Nie jesteś pewny/a, czy powinieneś/powinnaś podjąć leczenie? Skontaktuj się z nami, nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij