Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

Objawy Alkoholizmu

Alkoholizm kobiecy – jak pomóc alkoholiczce?

Kiedy pojawia się nam przed oczami słowo „alkoholik”, stereotypowe myślenie każe nam automatycznie widzieć człowieka zaniedbanego, niechlujnie ubranego, z długą brodą, najczęściej siedzącego przed sklepem i proszącego o „dorzucenie się do wina”. Owszem, tacy zdarzają się dość często, ale nie zawsze jednak jest to takie proste. Dużą część osób pijących stanowią ludzie, którym zależy na tym, aby ukryć swój nałóg. Czy to ze względów zawodowych, czy towarzyskich.

Czy tylko mężczyźni?

Wydawać by się mogło, że alkoholizm jest domeną mężczyzn, ale w obecnych czasach coraz więcej kobiet, zupełnie bez okazji, sięga po kieliszek wina. Zaczyna się niegroźnie, od spotkań z przyjaciółkami, a często kończy na tzw. piciu „do lustra”, niestety codziennie. Już nastolatki wypijają ogromne ilości alkoholu na spotkaniach towarzyskich. Inne alkoholiczki ukrywają swoje uzależnienie przed rodziną, sięgają po napoje wyskokowe dopiero w momencie, kiedy wszyscy domownicy zasną. W towarzystwie mogą nawet sprawiać wrażenie osób niepijących! Przyczynami alkoholizmu kobiecego najczęściej są chęć odreagowania stresów w pracy czy niepowodzenia w relacjach damsko-męskich. Nie dziwi fakt, że kobiety zajmujące wysokie stanowiska częściej sięgają po alkohol. Czują, że muszą sprostać roli szefowej, a w domu żony czy matki. Wymaga to wiele wysiłku. Nie chcą być postrzegane jako słabe, a alkohol dodatkowo dodaje im pewności siebie. Niestety kobiety są o wiele bardziej podatne na działanie napojów wyskokowych niż mężczyźni. Nie zauważają, kiedy sytuacja wymyka się spod kontroli…

Jak pomóc alkoholiczce?

Kobietom ciężko uświadomić sobie swój problem. Nie zgadzają się na przypięcie im łatki alkoholiczki. Mogą nie zauważyć, że picie „jednego kieliszka” dla przyjemności stało się uzależnieniem. Są istotami bardziej emocjonalnymi niż mężczyźni, dlatego wyjście z uzależnienia należałoby rozpocząć od spotkania z psychoterapeutą. W zaciszu gabinetu specjalisty będą skłonne szybciej i bez oceniania zrzucić z siebie ciężar problemu. Ważne jest, żeby w odpowiednim momencie zaangażować całą rodzinę w pomoc uzależnionej bliskiej osobie. Nie wolno wstydzić się rozmowy, problem musi zostać oswojony i omówiony, bez zbędnej krytyki. Alkoholiczka otoczona wsparciem jest w stanie szybciej wyjść z uzależnienia. Może być jej ciężko rozmawiać na tak trudny temat, ale jeśli podejdziemy do problemu z cierpliwością, jest duża szansa na skuteczne wyleczenie.

Alkoholizm kobiecy dotknął Ciebie lub osobę z Twojego bliskiego otoczenia? Zapraszamy na terapię do naszego Ośrodka Polana. Czekamy na kontakt z Twojej strony!

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij