Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

fb-alkoholizm-leczenie

Biegunka i ból żołądka po alkoholu

Częstymi problemami, na które skarżą się nasi pacjenci, są biegunka i ból żołądka po alkoholu. Jakie są ich przyczyny? Czy rozwolnienie po piwie lub innym alkoholu jest powodem do zmartwień? Zapraszamy do lektury!

Biegunka, czyli zwiększenie częstotliwości wypróżnień i zmianą konsystencji stolca na bardziej płynną, to dość częsta dolegliwość. Może ją wywołać wiele czynników. Najczęstszymi przyczynami są zakażenia przewodu pokarmowego, stany zapalne jelit, choroby przewlekłe czy właśnie wspomniane wcześniej spożywanie alkoholu.

Dlaczego pojawiają się ból brzucha i biegunka po spożyciu alkoholu?

Alkohol działa toksycznie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. To skutkuje uszkodzeniem enterocytów, czyli komórek przewodu pokarmowego, które rozkładają składniki pokarmowe. Dzięki enterocytom substancje odżywcze są łatwiej wchłaniane przez przewód pokarmowy. Duże ilości alkoholu uszkadzają enetrocyty, a zatem zaburzają proces wchłaniania pokarmów. Błona śluzowa żołądka, która nie jest odpowiednio chroniona, może być drażniona przez kwaśną treść żołądka. To wszystko objawia się biegunką i pieczeniem żołądka po alkoholu. Towarzyszyć im mogą także nudności czy uczucie osłabienia.

Ból brzucha i biegunka alkoholowa to dość częste problemy, które zwykle trwają od 1 do 2 dni. Jeśli utrzymują się dłużej albo ich przebieg jest bardzo ostry, zgłoś się do lekarza!

Regularne spożywanie dużych ilości alkoholu może prowadzić do groźnych powikłań zdrowotnych takich jak:

  • choroba wrzodowa,
  • alkoholowe stłuszczenie i marskość wątroby
  • alkoholowe zapalenie wątroby.

Nie doprowadź do odwodnienia!

Biegunka po piwie lub innym alkoholu, zwłaszcza ostra i długotrwała, może prowadzić do odwodnienia organizmu. Zadbaj więc, by dostarczać sobie odpowiednie ilości wody i elektrolitów. Sięgaj zatem po wysokozmineralizowaną wodę, sok pomidorowy, napoje izotoniczne.

Doskwierają Ci częste bóle żołądka i rozwolnienie po alkoholu? Zacznij od wyeliminowania procentów! W Ośrodku Polana prowadzimy przyjazne i skuteczne terapie uzależnień. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą na naszej stronie internetowej! Zajrzyj, nawet jeśli to nie alkohol jest Twoim problemem. W Ośrodku Polana zajmujemy się różnymi rodzajami uzależnień.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij