Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

depresja-sposoby-leczenia-leki(1)

Depresja – sposoby leczenia. Leki z grup SSRI, SNRI, NRI, NDRI

Farmakologia to najczęściej stosowana terapia w przypadku leczenia depresji. Bez właściwych medykamentów ciężko sobie poradzić z tą chorobą. Obecnie stosuje się kilka grup leków, które pomagają zwalczyć jej objawy.

SSRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny

SSRI to najczęściej zalecana przez lekarzy grupa leków, które pomagają nie tylko poradzić sobie z objawami depresji, ale także wspierają terapię osób z zaburzeniami lękowymi. Ich zaletą jest fakt, że są bardzo dobrze przebadane, a dzięki temu nie tylko skuteczne, ale też bezpieczne dla organizmu.

Leki te mają za zadanie hamować wychwytywanie zwrotne serotoniny ze szczelin synaptycznych do komórek nerwowych. Choć brzmi to niezwykle skomplikowanie, to chodzi po prostu o zatrzymanie serotoniny w mózgu, dzięki czemu dochodzi do zwiększenia jej stężenia w neuronach i tym samym poprawę ich funkcjonowania.

Wszystkie leki z grupy SSRI mają podobne działanie, choć różnią się składem chemicznym, a to wiąże się z subtelnymi różnicami, jeśli chodzi o wpływ na samopoczucie pacjenta. Lekarze podkreślają, że leczenie depresji jest trochę jak błądzenie po ciemnym korytarzu, bo trudno za pierwszym razem dobrać najlepiej działający na danego pacjenta lek. Jeśli okazuje się, że objawy niepożądane, które powinny ustąpić po pierwszych kilku tygodniach stosowania leku, nie znikają, trzeba skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj taka wizyta oznacza zmianę specyfiku. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się: nudności i wymioty, biegunki, bezsenność, lęk, bóle głowy oraz brak apetytu.

Leków z grupy SSRI mają swoje ograniczenia. Nie mogą ich stosować m.in. kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, osoby cierpiące z powodu chorób wątroby i epilepsji.

SNRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny

Leki z grupy SNRI działają podobnie jak te z grupy SSRI, tylko mają szersze możliwości i zastosowanie. Ich zadaniem jest hamowanie wychwytywania zwrotnego dwóch neuroprzekaźników: jednocześnie noradrenaliny oraz serotoniny ze szczelin synaptycznych do komórek nerwowych. Leki te pomagają zwalczyć objawy depresji, której towarzyszą napady paniki i stany lękowe oraz dobrze radzą sobie z zaburzeniami lękowymi na tle nerwowym.

Leki te również mogą wywoływać działania niepożądane, które wiążą się przede wszystkim z nadmiernym pobudzeniem układu adrenergicznego, czyli obejmującego część autonomicznego układu nerwowego oraz rdzeń nadnerczy. Czego mogą spodziewać się na tym polu pacjenci? U niektórych występuje tachykardia, czyli częstoskurcz serca, mogą pojawić się także zaburzenia ciśnienia krwi, nudności i wymioty, nadmierne pocenie się, bóle i zawroty głowy, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia, poczucie suchości w ustach, kłopoty ze snem. Bardzo rzadko u pacjentów pojawiają się kłopoty natury seksualnej. Większość tych objawów, jeśli wystąpią, mija samoistnie w ciągu dwóch tygodni od rozpoczęcia terapii lub znacząco słabnie. Jeśli tak się nie dzieje, niezbędna jest konsultacja z lekarzem.

NRI, czyli selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny

Leki z tej grupy stosuje się rzadziej. Mają zastosowanie przede wszystkim u tych pacjentów, którzy źle reagują na leki z grup SSRI oraz SNRI wywołujące u niektórych niepożądane działania.

Lekarze zalecają te środki farmakologiczne również chorym, u których leki z grupy SSRI nie przyniosły spodziewanych rezultatów lub stały się przyczyną tzw. stłumienia emocjonalnego. Wśród działań niepożądanych leków z tej grupy znalazły się: bezsenność, nadmierne pobudzenie, rzadko zaburzenia seksualne.

NDRI, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy

Leki z tej grupy mają za zadanie zwiększyć zewnątrzkomórkowe stężenie noradrenaliny i dopaminy, która jest jednym z najważniejszych neuroprzekaźnik w organizmie człowieka.

Dopamina jest syntezowana i uwalniana przez neurony ośrodkowego układu nerwowego. Działa przez swoiste receptory i wpływa na działanie wielu narządów w organizmie. Jest m.in. odpowiedzialna za napęd ruchowy, koordynację oraz napięcie mięśni – w chorobie Parkinsona występuje niedobór dopaminy. Ma także wpływ na procesy emocjonalne, wyższe czynności psychiczne, jej działanie wiąże się z regulacją wydzielania hormonów, zwłaszcza prolaktyny.

Leki należące do grupy NDRI stosuje się nie tylko w przypadku leczenia depresji. Mają także zastosowanie u osób, u których stwierdzono ADHD, chorobę Parkinsona oraz narkolepsję.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij