Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

Uzależnienie od hazardu fazy objawy

Uzależnienie od hazardu – fazy i objawy

Uzależnienie od gier hazardowych to przypadłość, która dotyka coraz więcej ludzi. Początkowo hazardzista odczuwa cudowną radość z pierwszych wygranych. Później jednak niewinna rozrywka staje się uzależnieniem. Przyczyny uzależnienia od hazardu są bardzo różnorodne. Jakie są fazy choroby? Jakie objawy możemy zaobserwować? Jak wygląda terapia dla hazardzisty? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Fazy uzależnienia od hazardu

Bardzo wielu z nas zastanawia się, jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu. Wszystko jednak zależy od fazy, w której chora osoba się znajduje. Wyróżnić możemy cztery stadia: zwycięstwa, straty, desperacji oraz utraty nadziei.

Leczenie uzależnień od hazardu zazwyczaj rozpoczyna się w fazie desperacji bądź utraty nadziei – dopiero w tym momencie wiele osób zdaje sobie sprawę, że ma problem z hazardem. Pierwsza faza uzależnienia (zwycięstwa) polega na sporadycznych, okazjonalnych grach, którym towarzyszy silne pobudzenie emocjonalne oraz ryzykowanie coraz większą liczbą pieniędzy. Druga faza (straty) polega na przegrywaniu coraz większej liczby pieniędzy. Obsesją staje się obmyślanie strategii gry. W celu pozyskania dodatkowych środków finansowych uzależniony zaczyna pożyczać pieniądze. Trzecia faza (desperacji) odbija się bardzo mocno na chorym. Dochodzi do utraty kontaktu z rodziną, utraty pracy, wystąpić mogą zachowania przestępcze. Dodatkowo hazardzista odczuwa stres i wyrzuty sumienia. Ostatnią fazą, nazywaną utratą nadziei, opisuje się stan, w którym chory traci wiarę na możliwość wyjścia z nałogu. Dojść może do prób samobójczych, nadużywania alkoholu. To moment, w którym terapia dla hazardzisty staje się koniecznością.

Objawy uzależnienia od hazardu

Jak rozmawiać z hazardzistą? Jak sprawić, by taka osoba zdała sobie sprawę, że dotknął jej problem uzależnienia od hazardu? Wszystko zależy od objawów, które możemy zauważyć i użyć jako argumentów podczas rozmowy. Z całą pewnością pierwszym objawem, jaki powinien wzbudzić niepokój, jest coraz częstsze uczestnictwo w grach hazardowych. Co więcej, nie są tylko klasyczne gry w kasynie, ale także automaty czy gry online. Osoba uzależniona porzuca różne inne aktywności i zajęcia, które wcześniej były jej pasją i sprawiały jej ogromną radość. Chory nie chce brać udział w imprezach rodzinnych, zaniedbuje pracę bądź szkołę. Zauważyć można, że hazardzista popada w długi, wciąż szuka nowych źródeł pieniędzy, a co najważniejsze, wciąż ich nie ma. Bardzo często uzależnienie od hazardu pociąga za sobą również inne schorzenia, takie jak nadużywanie alkoholu czy innych środków odurzających.

Jak pomóc hazardziście? Terapia dla hazardzisty to jedyna możliwość na wyjście z trudnego uzależnienia. Na własną rękę nie będziemy w stanie sobie pomóc. Nawet nasi najbliżsi, pomimo usilnych chęci nie będą w stanie zapanować nad „żyłką hazardzisty”. Jedynie pomoc profesjonalnych terapeutów z wieloletnim doświadczeniem i solidnie ugruntowaną wiedzą będzie mogła przynieść wymierne korzyści i przywrócić normalny tok życia.

Zapraszamy na terapię do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień! Dowiedz się więcej na temat naszych metod: Uzależnienie od hazardu.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij