Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

asertywnosc-naucz-sie-byc-asertywnym-2

Naucz się być asertywnym na co dzień

Jeżeli masz wątpliwości czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choć odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie. Jeżeli tak, jest to zachowanie asertywne.
Herbert Fensterheim

Niełatwo jest być asertywnym. Wielu z nas ma z tym trudności. Często nawet nie wiemy, czy sposób w jaki zachowaliśmy się w danej sytuacji jest asertywny czy nie. Wynika to z błędnych przekonań i niepełnej wiedzy. Powyższa rada, udzielona przez Herberta Fensterheima – amerykańskiego psychologa specjalizującego się w badaniu asertywności, wydaje się zachęcać do ćwiczenia się w tej postawie. Dzięki niej możemy poczuć się lepiej z samym sobą.

Asertywność powiązana jest z poczuciem własnej godności i szacunkiem dla samego siebie. Zachowując się asertywnie zwiększamy poczucie własnej wartości. Działa to również w drugą stronę. Jeśli potrafimy siebie lubić, być dla siebie ważnymi, rozumiemy własne potrzeby i potrafimy zadbać o ich zaspokojenie, wtedy zachowanie asertywne przychodzi nam z łatwością.

To z kolei daje nam następną wskazówkę pomocną w byciu asertywnym. Wiele zachowań można wyćwiczyć – i warto to robić. Jednak bez głębszej pracy nad sobą, swoimi przekonaniami i schematami, nasza asertywność będzie powierzchowna i zniknie przy pierwszej trudniejszej sytuacji.

Asertywność wiąże się również z umiejętnością komunikacji oraz poszanowaniem nie tylko własnych, ale i cudzych granic. Mamy prawo do wyrażania siebie, swoich potrzeb i emocji, dopóki nie rani to innych. Mamy prawo do korzystania ze swoich praw, ale i inni je mają. Rozumienie własnych emocji może pomóc w odróżnieniu postawy asertywnej od agresji czy uległości. A trafne komunikowanie się z innymi umożliwi wyrażenie siebie w sposób bezpieczny dla innych.

Każdy z nas jest inny. Różnimy się nie tylko zewnętrznie, ale i światem wewnętrznym, przeżywaniem, rozumieniem siebie i potrzebami. Dlatego dla każdego z nas zachowanie asertywne będzie czymś troszeczkę innym. Z pewnością jednak będzie miało wspólny punkt: za każdym razem, gdy zachowamy się asertywnie, poczujemy się lepiej!

Chcesz nauczyć się bycia asertywnym? Dowiedzieć się więcej o tym, jak ćwiczyć asertywność?

Weź udział w bezpłatnych warsztatach psychologicznych w Ośrodku Polana w Warszawie.
Warsztaty z asertywności poprowadzi psycholog i psychoterapeutka Kinga Jasińska w piątek 21 kwietnia w godz. 16.00-19.00.

Liczba uczestników w warsztatach jest ograniczona. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie telefonicznie pod numerem 22 825 00 45.
Udział w warsztatach jest bezpłatny dla obecnych i byłych klientów Ośrodka Polana. Koszt uczestnictwa w warsztatach dla pozostałych osób wynosi 99 PLN.

Wkrótce w Polanie kolejne warsztaty, które będą poświęcone umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb. Śledź www.osrodekpolana.pl oraz profil Ośrodka Polana na Facebooku, by być na bieżąco.

Zgłoś się na warsztat

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij