Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

potega-emocji-warsztaty

Co jest ważniejsze – serce czy rozum? – warsztaty „Potęga emocji”

„Potęga rozumu”, „wiedza i poznanie ponad wszystko” przekonują jedni. „Nie bądź taka emocjonalna” czy „aleś ty uczuciowy, nie przesadzaj” – ganią drudzy. Jeszcze inni dodają „miej serce i patrzaj w serce” lub „uczucia wyższe świadczą o człowieczeństwie”. To jak to w końcu jest? Co jest ważniejsze, rozum czy uczucia? A może… rozumienie swoich emocji? Skoro już są, odczuwamy je każdego dnia, to może tak by się z nimi zaprzyjaźnić, okiełznać je, zrozumieć i nauczyć się z nich korzystać.

Termin Inteligencja Emocjonalna określa umiejętność rozpoznawania stanów emocjonalnych własnych oraz innych ludzi. Jest to również zdolność używania własnych emocji i radzenia sobie ze stanami emocjonalnymi innych osób. No właśnie – zdolność, a nie cecha wyłącznie wrodzona. Tę zdolność, umiejętność można, a nawet warto rozwijać i doskonalić.

Każdy z nas nabywa kompetencje w rozpoznawaniu własnych uczuć w interakcji z innymi. Już niemowlę wyraża złość lub niezadowolenie krzykiem. Starsze dzieci mają coraz większy wachlarz zachowań wyrażających stany emocjonalne. Stopniowo uczą się rozróżniać je w kontakcie z rodzicami i z ich pomocą. Wiele zależy więc od umiejętności emocjonalnych rodziców, ale nie jest to jedyny wpływ na kształtowanie inteligencji emocjonalnej. Są inni dorośli, szkoła, rówieśnicy i różnorodne codzienne doświadczenia powodujące, że rozwijamy zdolność rozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz rozpoznawana ich u innych.

Niektóre doświadczenia mogą te kompetencje zmniejszać, np. dorastanie w rodzinie dysfunkcyjnej powoduje zaburzenia emocjonalne, zanikanie umiejętności radzenia sobie z emocjami czy wręcz wyparcie, zamrożenie uczuć.

Wszelkie uzależnienia, w miarę postępowania choroby, prowadzą do podobnych dysfunkcji emocjonalnych. Wyparcie emocji, czy zamrożenie uczuć jest wynikiem niekonstruktywnych strategii radzenia sobie z którąś z emocji. Wypierając strach, negujemy resztę uczuć. Dusząc złość, wyłączamy stopniowo inne żywotnie ważne emocje. To tzw. „Nałogowe Regulowanie Emocji”.

Na szczęście jest to proces odwracalny. W procesie trzeźwienia, zdrowienia z nałogu, za pomocą psychoterapii zaczynamy „odmrażać uczucia”, uczyć się je rozpoznawać, nabywać strategie radzenia sobie z nimi i tym samym dążyć do lepszego rozumienia siebie. A to pomaga w samorozwoju. To nie jest więc strategia wyłącznie dla uzależnionych. Z pomocy psychoterapeuty w rozwijaniu własnej inteligencji emocjonalnej może skorzystać każdy.

Zapraszam na warsztaty* psychologiczne pt. Potęga emocji w Ośrodku Polana w piątek 9 czerwca 2017 roku w godz. 16.00-19.00.

Zgłoszenia udziału w warsztatach przyjmowane są wyłącznie telefoniczne w recepcji Ośrodka Polana pod numerem telefonu: 22 825 00 45.

Kinga Jasińska, psycholog i psychoterapeuta Ośrodka Polana

*Udział w warsztatach jest bezpłatny dla obecnych i byłych pacjentów Ośrodka Polana. Koszt uczestnictwa dla pozostałych osób to 99 PLN.

Zgłoś się na warsztat

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij