Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

Jak rozmawiać z hazardzistą

Jak rozmawiać z hazardzistą?

Wpadłszy w uzależnienie od hazardu, człowiek nie jest w stanie zaplanować następnego dnia – nie przewiduje, w co lub o co zagra za jakiś czas. Niezależnie od tego, czy swoją przygodę z hazardem zaczął z przypadku czy celowo, zakończyła się ona utratą kontroli. W tym wpisie nakreślimy, jak wygląda skuteczna pomoc hazardzistom z perspektywy ich bliskich.

Postępowanie z osobą uzależnioną od hazardu

Uzależnienie wywraca życie osoby chorej do góry nogami, ale również bliskim z jego otoczenia. Jednym z głównych czynników popychających do tego nałogu jest materializm i niezdrowe pragnienie bogacenia się, nie zważając na towarzyszące hazardowi ryzyko. Sama definicja hazardu, kiedy zajrzymy do ustawy o grach hazardowych, podaje, że są to wszelkie gry losowe, głównie z wygranymi pieniężnymi, których rozstrzygnięcie jest przypadkowe.

Tak jak narkoman uzależnia się od środków odurzających, hazardzista uzależnia się od pieniędzy, które są obiecaną wygraną. Uzależnieni uciekają się do hazardu, choć wcale nie zamierzali tego robić, inwestują więcej niż planowali i nie widzą w tym problemu. Jak pomóc hazardziście w wyjściu z nałogu? Większość form wsparcia wychodzi z założenia, że uzależniony świadomie i bez przymusu idzie ku zmianom. By przywrócić w życiu właściwe funkcjonowanie i wyeliminować wiele patologii, jakie wprowadza hazard, powinniśmy zacząć od mówienia prawdy. Powodzenie w terapii uzależnień zależne jest od kilku czynników. W znacznym stopniu na skuteczność i właściwą formę leczenia oddziałuje bezpośrednie wsparcia rodziny, znajomych czy współpracowników. Prosta i szczera dyskusja z najbliższymi pozwoli spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

Jak rozmawiać z osobą uzależnioną od hazardu? 

Nie ma na to gotowego przepisu, gdyż każdy uzależniony pochłonięty planowaniem zdobycia kolejnych pieniędzy i trafienia wygranej, zachowuje się nielogicznie. Chory, a jest nią osoba uzależniona, zaczyna okłamywać siebie i bliskich. Niestety bardzo trudno jest dotrzeć do osoby w nałogu. Ważnym krokiem, by z niego wyjść, będzie zrozumienie, że ta osoba sama sobie nie poradzi. Pomoc najbliższych i rozmowy z nimi są kluczowe. Rozmowa z hazardzistą należy do skutecznych technik rozwiązywania problemu. Nie stanowi jednak jedynego dostatecznie mocnego sposobu na całkowite pozbycie się uzależnienia.

Wsparcie bliskich jest najważniejsze

Celem dialogu z osobą uzależnioną jest okazywanie wsparcia czy doradzanie. Rozmowy pozwolą mu na zrozumienie samego problemu, przyznanie się do niego i podjęcie walki o zdrowe życie. Szczery dialog opiera się na przedstawieniu przez kogoś bliskiego, np. żonę czy przyjaciół, złożoności problemu oraz konsekwencji, z jakimi mierzy się otoczenie chorej osoby. Mogą to być problemy w relacjach rodzinnych, częste kłótnie czy zaciągnięte na hazard kredyty. Taka sytuacja może być dobrym punktem do rozpoczęcia zmian. Bez względu na to, jak bardzo osoba dotknięta problemem hazardu zburzyła dotychczasowe relacje we własnym życiu,  należy ją wysłuchać zawsze bez przerywania, nie okazując zniechęcenia i krytycznych oskarżeń. Tylko z takim podejściem uzależniony będzie gotów zaufać i odrzucić kłamstwo. Jako bliscy uzależnionego okazujmy mu wsparcie,  jednocześnie jasno stawiajmy granice.

By zrozumieć, jak postępować z osobą uzależnioną od hazardu, należy w porę dostrzec problem i zrozumieć jego złożoność. Z tego miejsca jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by nasz bliski podjął terapię.

 

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij