Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

co-t-znaczy-byc-seksoholikiem

Co to znaczy być seksoholikiem? I jakie są objawy seksoholizmu?

Jakie zachowania seksualne świadczą o tym, że jesteśmy uzależnieni? Gdzie przebiega granica między „rozbuchanym” libido a uzależnieniem? Choć liczba osób zmagających się w Polsce z uzależnieniem od seksu nie jest znana, takie pytania z pewnością zadaje sobie coraz większa grupa ludzi. Coraz większa grupa szuka bowiem pomocy u psychologów i terapeutów. Krzysztof Tylski – psychoterapeuta Ośrodka Polana odpowiada na pytania dotyczące uzależnienia od seksu i pornografii.

Obejrzyj materiał wideo lub przeczytaj wypowiedzi terapeuty poniżej.

Czy jestem seksoholikiem?

Podobne pytanie ludzie sobie zadają, kiedy nadużywają alkoholu. Stawiają je sobie sami. Stawiają też te pytania bliscy im ludzie. Znaczy to tyle, że człowiek, który ma za dużo niepożądanych zachowań seksualnych, cierpi, ponosi jakieś straty. I chciałby zaprzestać, ale niestety nie potrafi, nie udaje mu się to.

Jakie mogą być objawy seksoholizmu?

Jednym z ważniejszych objawów jest to, że po zachowaniu seksualnym, czyli po akcie seksualnym lub po masturbacji, bardzo spada nastrój i samopoczucie. Człowiek żałuje tego, co zrobił, ma negatywny nastrój.

Następnym takim objawem, który właściwie jest niewidoczny, dopiero poprzez pytanie osoba, która jest dotknięta tym problemem może to dostrzec. Czy zrezygnował ze swoich pasji i zainteresowań, czy rzeczywiście te zachowania jako forma rozrywki, nagrody, relaksu nie zastępują zainteresowań i pasji, sportu, spotkań z ludźmi.

Jeszcze jednym z objawów jest to, że człowiek czasami jest świadomy konsekwencji swoich zachować, a mimo to dalej w to brnie. Na przykład w rodzinie jest gorzej, zawala pracę.
Jeszcze innym z negatywnych skutków jest to, że poczucie własnej wartości bardzo spada. Bo jeżeli człowiek wierzy w to, że potrafi sam zaprzestać tych negatywnych zachowań, tych niepożądanych zachowań, to po własnej wewnętrznej deklaracji, kiedy mówi, że chce to zrobić, a okazuje się, że nie może, to jego wartość wobec samego siebie spada.

Jeśli dostrzegasz takie objawy u siebie, możesz skorzystać z możliwości konsultacji w Krzysztofem Tylskim w Polanie.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij