Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

depresja_choroba_bez_tajemnic_cz_3

Depresja, choroba bez tajemnic. Objawy i diagnoza

Depresja to choroba, na którą zapada coraz więcej osób niezależnie od szerokości geograficznej, na której żyją. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że do 2020 r. będzie drugą chorobą co do częstotliwości występowania, a do 2030 r. – zajmie pierwsze miejsce. Co to jest depresja? Jakie są jej rodzaje i czym się objawia? Jakie są skuteczne metody lecenia depresji? Oto nasz przewodnik cz. 3.

Chociaż znane są skuteczne metody leczenia depresji, mniej niż połowa chorych na świecie (w wielu krajach, mniej niż 10 procent) otrzymuje takie leczenie. Bariery skutecznej opieki to przede wszystkim brak zasobów finansowych, brak wyszkolonych pracowników służby zdrowia i piętno społeczne związane z zaburzeniami psychicznymi.

Inną barierą dla skutecznej opieki jest niedokładna ocena stanu chorego. W krajach o wszystkich poziomach dochodów osoby z depresją często nie są prawidłowo diagnozowane, a inne, które nie cierpią na to zaburzenie, są zbyt często błędnie diagnozowane, na skutek czego lekarze przepisują im niepotrzebnie leki przeciwdepresyjne.

Czytaj: Nie każda depresja to smutek

Depresja wynika ze złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Ludzie, którzy przeszli przez trudne doświadczenia życiowe (bezrobocie, żałoba, uraz psychiczny) są bardziej narażeni na rozwój depresji. Depresja może z kolei prowadzić do większego stresu i dysfunkcji oraz pogorszyć sytuację życiową chorego i pogłębić stan chorobowy. Zamknięte koło.

Istnieją zależności między depresją a zdrowiem fizycznym. Na przykład choroba sercowo-naczyniowa może prowadzić do depresji i odwrotnie.

Wykazano, że programy profilaktyczne zmniejszają depresję. Skuteczne podejście społeczności do zapobiegania tej chorobie obejmuje programy szkolne mające na celu wzmocnienie schematu pozytywnego myślenia u dzieci i młodzieży. Pomoc rodzicom dzieci z problemami behawioralnymi mogą zmniejszyć objawy depresji zarówno rodziców, jak i poprawić funkcjonowanie ich dzieci. Programy ćwiczeń dla osób starszych mogą być również skuteczne w zapobieganiu depresji w jesieni życia czy kobiet w ciąży.

Diagnoza i leczenie

Istnieją skuteczne metody leczenia umiarkowanej i ciężkiej depresji. Pracownicy służby zdrowia mogą oferować leczenie psychologiczne (takie jak aktywacja behawioralna, terapia behawioralno-poznawcza i psychoterapia interpersonalna) lub leki przeciwdepresyjne (takie jak selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny [SSRI] i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne [TCA]).

Pracownicy służby zdrowia powinni pamiętać o możliwych działaniach niepożądanych związanych z lekami przeciwdepresyjnymi, o zdolności do przeprowadzenia interwencji (w zakresie wiedzy specjalistycznej i dostępności leczenia) oraz indywidualnych preferencji.

Różne formaty leczenia psychologicznego do rozważenia obejmują indywidualne i grupowe zajęcia prowadzone przez profesjonalnych psychoterapeutów.

Zabiegi psychospołeczne są również skuteczne w łagodnej depresji. Leki przeciwdepresyjne mogą być właściwą formą leczenia depresji o umiarkowanym nasileniu, ale nie są wybierane jako najskuteczniejszy sposób leczenia w przypadkach łagodnej odmiany tej choroby. Nie powinny być stosowane w leczeniu depresji u dzieci i nie są pierwszą linią leczenia u młodzieży, wśród której powinny być stosowane z dużą ostrożnością.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij