Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

czy-od-facebooka-mozna-sie-uzaleznic

Czy od Facebooka można się uzależnić?

Każdego roku rośnie liczba użytkowników Facebooka. Korzystamy również z wielu innych mediów społecznościowych. Dzięki masowemu dostępowi do internetu i rozwojowi technologicznemu komunikowanie się jest znacznie łatwiejsze niż kilkanaście, kilkadziesiąt czy kilkaset lat temu. Czy aby na pewno jednak dzięki platformom takim jak Facebook mamy lepszy kontakt z ludźmi, czy może raczej stajemy się bardziej samotni?

Czy Facebook wzbogaca, czy zubaża nasze życie? Czy pomaga nam w utrzymywaniu kontaktu ze światem? A może powoduje, że nasze relacje i poczucie rzeczywistości stają się powierzchowne, a my bardziej osamotnieni i narcystyczni? Media społecznościowe to wartościowe narzędzia. Korzystając z nich, powinniśmy pamiętać, że podobnie jak w innych dziedzinach życia, więcej uzyskamy nie podążając za chwilową przyjemnością, a zachowując umiar i świadomość celów.

Media społecznościowe, portale informacyjne czy rozrywkowe dostarczają nam silnych bodźców. Angażują, wciągają, pozwalają się dowartościowywać, oderwać od własnych problemów, stwarzają wrażenie kontaktu ze światem zewnętrznym. Niektórych z nas ten świat wciąga za bardzo…

Jak rozpoznać, czy nie korzystamy z Facebooka nadmiernie, czy nie jesteśmy uzależnieni?

Zadaj sobie kilka pytań i odpowiedz na nie szczerze:

  • Czy czujesz przymus zaglądania na Facebooka bez głębszego uzasadnienia, nawet w sytuacjach towarzyskich lub w czasie pracy?
  • Czy sprawdzasz co się dzieje na facebooku zaraz po przebudzeniu?
  • Czy masz wrażenie, że spędzasz na Facebooku więcej czasu niż byś chciał?
  • Czy towarzyszy Ci poczucie niepokoju lub pustki, gdy nie masz dostępu do serwisu?
  • Czy Twoje zaabsorbowanie Facebookiem nieustannie rośnie I poświęcasz na dyskusje tam coraz więcej czasu I coraz bardziej się w nie angażujesz?
  • Czy publikujesz na facebooku impulsywnie, w sposób nieprzemyślany?
  • Masz mniejszą ochotę na pielęgnowanie relacji poza portalem?
  • Zaniedbujesz relacje z bliskimi lub obowiązki zawodowe w efekcie korzystania z Facebooka?

Jeśli Twoje odpowiedzi są twierdzące, spróbuj zrobić sobie Facebookowy detoks lub udaj się na konsultacje do psychologa.

Więcej na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z portali społecznościowym oraz o tym, jak się chronić pisze terapeuta Polany – Maciej Żurek w listopadowym wydaniu magazynu Charaktery. Polecamy lekturę.

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij