Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

czy-jestem-wspoluzalezniona-wspoluzalezniony

Czy jestem współuzależniony / współuzależniona?

Na czym polega współuzależnienie?

Najprościej wytłumaczyć to w ten sposób – „Gdy jedna osoba w rodzinie jest uzależniona, choruje cała rodzina.” W większości przypadków wśród współuzależnionych członków rodziny znajduje się jedna osoba, które ustala zasady zachowania dla wszystkich pozostałych (oprócz uzależnionego). Podstawowa zasada jest taka, by alkoholizm ukrywać. Tymczasem nienazywanie rzeczy po imieniu i ukrywanie problemów alkoholika lub alkoholiczki prowadzi donikąd.

W rodzinie alkoholowej żyje się w iluzji i w chaosie.

„Alkoholik stopniowo wikła się w mechanizmy umożliwiające mu picie – wykrzywia rzeczywistość, popada w iluzje i zaprzeczenia. Z kolei jego partner też uruchamia mechanizmy obronne, które początkowo nie pozwalają mu dostrzec rozmiarów zagrożenia.”

Żyjąc pod jednym dachem z alkoholikiem członkowie jego rodziny nigdy nie mogą mieć pewności, jak będzie wyglądał kolejny dzień. Zastanawiają się, w jakim humorze obudzi się alkoholik, albo w jakim stanie wróci dzisiaj do domu. Czy będzie przepraszał, a może przyniesie prezenty w oczekiwaniu wdzięczności? Czy będzie wściekły i agresywny, czy może mrukliwy i niechętny jakimkolwiek kontaktom? Czy wróci dzisiaj w ogóle? Rozmyślają, jak wytłumaczyć odgłosy kolejnej awantury sąsiadom? Bo przecież „brudy pierze się we własnym domu”.

Wraz z ukrywaniem alkoholizmu w rodzinie ukrywane są potrzeby i emocje. Wszyscy żyją w nieustannym stresie i poczuciu braku kontroli. Współuzależnieni nie słyszą swoich potrzeb – ich życie podporządkowane jest potrzebom alkoholika.

Czy tak wygląda Twoje życie? Czy jesteś współuzależniony lub współuzależniona?

Czy alkoholizm jednego z członków Twojej rodziny jest najbardziej strzeżonym sekretem rodzinnym? Jeśli tak, to czy dostrzegasz, że wraz z chorobą alkoholika rozwija się choroba całej rodziny?

Czy wiesz, że tak być nie musi? By tę sytuację zmienić trzeba zacząć od przerwania zmowy milczenia.
Jeśli ten temat Cię interesuje i chcesz dowiedzieć się więcej na temat współuzależnienia, sięgnij po Charaktery. O zmowie milczenia wokół alkoholizmu w rodzinie, o uczeniu się jak nie czuć, by piekło rodziny alkoholowej przetrwać, o skutkach współuzależnienia pisze terapeutka Polany Kinga Jasińska w artykule pt. „Szkoła znieczulenia” (Charaktery, luty 2016).

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij