Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

Foto: pixabay.com

Czy przymusowe leczenie odwykowe alkoholika ma sens?

Alkoholizm to zagrażająca życiu choroba, polegająca na uzależnieniu od spożywania alkoholu etylowego. Niesie negatywne skutki dla osoby chorej i jej otoczenia, powodując stopniową degradację zdrowotną, emocjonalną i społeczną. To wszystko sprawia, że niezwykle ważna staje się zarówno profilaktyka, jak i efektywne leczenie alkoholika. Niestety nie zawsze istnieje wola terapii ze strony osoby uzależnionej. W takiej sytuacji warto rozważyć przymusowe leczenie odwykowe. Co zrobić, aby było ono skuteczne?

Kto i kiedy może zostać skierowany na przymusowe leczenie alkoholizmu?

Terapia uzależnienia jest z zasady dobrowolna, a wola jej podjęcia wiąże się zazwyczaj z większą efektywnością. Niekiedy jednak szereg czynników powoduje, że konieczne staje się skierowanie pacjenta na przymusowy odwyk. Decyzja taka może zostać wydana przez sąd na podstawie wniosku komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, do której uprzednio powinni się udać bliscy osoby chorej. Kiedy warto to zrobić? Przede wszystkim w sytuacji, gdy uzależniony zagraża zdrowiu i życiu swojemu lub innych osób, przyczynia się do rozpadu życia rodzinnego, burzy porządek publiczny lub demoralizuje dzieci i młodzież. Przymusowa terapia alkoholowa ma wówczas ogromny sens, ponieważ skutkuje czasowym lub stałym wyeliminowaniem negatywnych zachowań i redukuje ich destrukcyjny wpływ na otoczenie. Niezbędne jest jednak przedstawienie odpowiednich dowodów, które poświadczą o niebezpiecznych zachowaniach i zagrożeniach ze strony osoby uzależnionej.

Przymusowe leczenie alkoholika w placówce i jego pozytywne skutki

Przymusowa terapia jest niekiedy jedyną szansą dla pacjenta na pokonanie choroby. Są również sytuacje, gdy ten krok ratuje życie, uniemożliwiając dalsze picie i niwelując niszczący wpływ alkoholu na organizm. Zdarza się, że pacjent – początkowo nastawiony negatywnie – po detoksie i rozmowach z terapeutami zaczyna inaczej widzieć swoją sytuację i rodzi się w nim pragnienie walki z nałogiem. Jeśli zastanawiamy się, jak skierować kogoś na leczenie odwykowe, zacznijmy od rozmowy z tą osobą i sugestii. Jeśli jednak ta nie przyniesie efektu, a agresja i destrukcyjne dla otoczenia zachowania będą się nasilać, nie wahajmy się zgłosić do specjalistycznej komisji, która skieruje sprawę do sądu. To poważny krok, ale zdarza się, że przymusowe leczenie alkoholowe jest jedyną furtką, która daje nadzieję na wyleczenie i powrót do życia bez nałogu.

Masz problem z uzależnieniem od alkoholu? Być może uzależniona jest bliska Ci osoba? Zasięgnij pomocy specjalistów z Ośrodka Polana! Zapraszamy do kontaktu.

„Polana” to prywatny ośrodek, który oferuje odpłatną terapię uzależnień. Specjalizujemy się w leczeniu: alkoholizmu, lekomanii, narkomanii, współuzależnienia, seksoholizmu, uzależnienia od komputerów i Internetu oraz wielu innych przypadłości.
Nie jesteś pewny/a, czy powinieneś/powinnaś podjąć leczenie? Skontaktuj się z nami, nasi specjaliści pomogą Ci znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Tagi:
Zamknij