Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

terapia-schematow-warszawa

18 niekonstruktywnych przekonań – zerwij z nimi!

Czy masz przeświadczenie, że jesteś gorszy od innych, wybrakowany, mniej zdolny? A może stale się obawiasz, że przydarzy Ci się coś złego i każdy, najmniej istotny sygnał, interpretujesz jako zwiastun nadchodzącej katastrofy? Lub nie wiesz, czego potrzebujesz, nie umiesz nazwać i zaspokoić swoich potrzeb, dlatego zajmujesz się innymi, stawiasz ich potrzeby ponad swoimi i poświęcasz się tylko dla nich?

Te i inne „pułapki życiowe” Jeffrey Young definiuje jako schematy. W wyniku badań prowadzonych przez jego zespół, wyodrębniono 18 takich schematów, czyli niekonstruktywnych przekonań o sobie i świecie widocznych u wielu ludzi. Nie wszystkie jednocześnie się wykształcają, nie u każdego w każdym momencie są aktywne. Jednak są obecne w psychice, tworzą swoisty fundament, do którego odnosimy nasze doświadczenia.

Filtrując zachowanie innych ludzi poprzez takie nieuświadamiane przekonania, postrzegamy otaczającą nas rzeczywistość we własny specyficzny sposób. Oczywiście, w takim subiektywizmie nie było by nic szkodliwego, gdyby nie to, że te filtry są bardzo wąskie, dopuszczają niewiele informacji, mają zbyt wąski margines wątpliwości nie dający pola do przemyśleń. Krótko mówiąc są sztywne, stereotypowe. I poprzez tę sztywność wypaczają nasze widzenie zarówno świata jak i siebie samych.

Schematy nabywamy we wczesnym dzieciństwie na skutek interakcji z rodzicami i innymi ważnymi dorosłymi. W życiu dorosłym nie jesteśmy już w stanie ich całkiem wykorzenić, jednak możemy istotnie zmniejszyć siłę ich oddziaływania, ich wpływ na nasze wybory i decyzje.

Terapia schematów jest taką ścieżka psychoterapii, zajmującą się ich rozbrajaniem, wdrażaniem nowych zachowań i sposobów myślenia, a w konsekwencji uzyskaniem nowej satysfakcjonującej wersji siebie. A pierwszym – najtrudniejszym krokiem jest identyfikacja schematów, do czego warsztaty psychologiczne będą dobrym wstępem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat niekonstruktywnych przekonań, jakie możesz mieć na własny temat? Weź udział w warsztatach psychologicznych SCHEMATY w Ośrodku Polana, które poprowadzi Kinga Jasińska – psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się w pracy z osobami uzależnionymi.

Sprawdź najbliższy termin warsztatów i dowiedz się, jak się zapisać:
http://osrodekpolana.pl/aktualnosci/schematy-zapisy-na-warsztaty-psychologiczne-w-polanie/

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij