Zadzwoń do nas: +48 602 624 447

Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 20:00

Warszawa, ul.Andersena 2/210

nawroty-uzaleznienie-alkoholizm-terapia

Wiedza o zjawisku nawrotowości jest podstawą trzeźwienia

Podstawą trzeźwości jest zmiana zachowań, to jest zmiana myślenia, mówienia i postępowania.

Ta zmiana jest kluczowym elementem odróżniającym trzeźwienie alkoholika od abstynencji. Abstynencja jest stanem zatrzymania – „nierobienia czegoś”, podczas gdy trzeźwienie jest wzrostem, rozwojem, procesem. Tak więc zmiana ta, ma polegać na odrzuceniu zachowań, jakie charakteryzowały człowieka w stanie aktywnego nałogu i wyuczeniu się nowych zachowań, które mogą ułatwić rozwiązywanie wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów bez substancji psychoaktywnych i destrukcyjnych zachowań.

Nie można więc upraszczać trzeźwienia do zwykłego reagowania na sygnały ostrzegawcze, objawy głodu. Taki schemat „bodziec-reakcja” ułatwia jednak zdrowa reakcja (czasem ratująca życie) na pogorszenie stanu zdrowia. Taką ratunkową reakcją jest znajomość własnych sygnałów ostrzegających i zwiastujących nawrót choroby alkoholowej oraz plan zaradczy. Jest to ważny element podstawowy, niezbędny do trzeźwienia.

Uzależnienie od alkoholu – ale i inne uzależnienia – to choroba nawrotowa. Można ją zatrzymać, „zaleczyć”, lecz zgodnie z aktualnym stanem wiedzy jest chorobą nieuleczalną i charakteryzującą się nawrotami objawów. Z tego powodu wiedza o zjawisku nawrotowości to podstawa trzeźwienia. Rozwijanie strategii zapobiegawczych jest owym wzrostem trzeźwienia, procesem rozwoju własnego.

Nie tylko nowe nawyki i wypracowane odruchy, ale i ciągłe poznawanie siebie, rozwijanie umiejętności takich jak radzenie sobie z nudą, budowanie siatki wsparcia czy umiejętność planowania jest niezbędne do czerpania satysfakcji z trzeźwości, życia pełnią możliwości i odnalezienia własnego sensu istnienia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zjawiska nawrotowości? Weź udział w warsztatach psychologicznych NAWROTY W UZALEŻNIENIU w Ośrodku Polana, które poprowadzi Kinga Jasińska – psycholog i psychoterapeutka specjalizująca się w pracy z osobami uzależnionymi.

Sprawdź najbliższy termin warsztatów i dowiedz się, jak się zapisać >>

Spodobał Ci się tekt poleć go znajomym:
Zamknij